Pozvání na cvičení sundo 

Chtěl bych osobně pozvat na naše společné cvičení sundo. Obracím se teď na kategorii zcela dospělých lidí, tedy od 25 do 80 let. Protože se sám pohybuji spíše na horní části uvedené věkové kategorie tak vím, že motivace cvičení je jiná než u studentů. Proč tedy cvičit:

 

1.       Protože to máte blízko a je potřeba zvážit, zda to není šance připravená právě pro vás. Také proto, že cvičení vedu já, a já věřím v to co dělám, a nezastírám, že moje doporučení je ryze osobní a subjektivní.

2.       Brzo můžeme ze cvičení pocítit jeho boční efekty. Například pružnost (a ta podle jógy znamená mládí), tělesnou  rovnováhu, zvýšená schopnost cvičit. Postupně zvládneme cviky, které se nám zdály nepřístupné. Budeme lépe stát, přirozeně a bez námahy sedět, lépe odpočívat, a postupně i lépe spát, jíst a dýchat. I kdybychom se zastavili jen u tohoto bodu, stojí to za to.

3.       Postupně pocítíme účinky cvičení i na psychické úrovni. Staneme se více pozitivními a naučíme se lépe žít v obtížném světě, který máme kolem sebe. Spokojenost a štěstí závisí více na nás než na vnějších podmínkách. V této části již začínáme vyhrávat část času, který jsme dřív považovali za ztracený.

4.       Jsem přesvědčený, že člověk by se měl neustále něco učit. Nikdy nepřipustit, že se již nemůže, nedokáže, nechce nebo nepotřebuje učit. A sundo ve své komplexnosti nám dá pocit, že jsme vstoupili do první třídy nekonečného vzdělávacího procesu. Máme kam jít. Máme kam růst.

5.       Pro více duchovně zaměřené  osoby nám sundo slibuje přibližování se k podstatě života, k Tau, ucítíme existenci životní síly Ki. Avšak sundo nepovažuje za důležité nic, co není možné přivést do běžného, obyčejného života. Není proč uvažovat o těchto duchovních cílech. Je potřeba jen cvičit.

 

Jsou výše uvedené body zcela pravdivé? To nevím, je to jen moje zkušenost na mojí úrovni. Zkušenost je podpořena příkladem mých učitelů mistra Hyunmoon Kima a mistra Rona Catabii.  

A co je to sundo?

Sundo je prostě cvičení otevřené pro každého. Přijďte se přesvědčit.

RNDr. Karel Pátek, CSc., vzděláním fyzik, manažer, učitel aikido a instruktor sundo

 

Více o sundu zde www.sundo .cz